سی شارپ #C

آموزش برنامه نویسی #C

جلسه 27 - آرایه های دنده دار

 

آرایه‌های دنده‌دار (Jagged Array)

در مثال‌های قبل، آرایه‌های ۲ بعدی ساخته شده، آرایه‌ی مستطیلی نیز نامیده می‌شوند. آرایه‌های ۲ بعدی مستطیل شکل را در نظر بگیرید، در این آرایه‌ها طول هر سطر در تمام آرایه یکسان است و به همین دلیل شکل مستطیل هستند. سی‌شارپ به شما اجازه می‌دهد نوع مخصوصی از آرایه‌ی ۲ بعدی بسازید که Jagged Array یا آرایه‌ی دنده‌دار نامیده می‌شود. یک Jagged Array آرایه‌ای از آرایه‌هاست که در آن طول هر آرایه می‌تواند متفاوت باشد.

جلسه 26 - آرایه های چند بعدی

سلام

با آرایه ی تک بعدی آشنا شدیم و مثال های زیادی از آن زدیم . در این بخش آرایه های چند بعدی را مورد بررسی قرار می دهیم .

آرایه‌های چند بعدی

آن‌چنان که آرایه‌های یک‌بعدی در برنامه‌نویسی کاربرد دارند آرایه‌

جلسه 25 - ادامه ی آرایه ها

در بخش قبلی آموزش ها توضیحات مختصری در مورد آرایه یک بعدی داده شد. در این قسمت قصد داریم با مثال‌های زیادی از آرایه یک بعدی آشنا شویم. همچنین دستوراتی که تاکنون توضیح داده شده‌اند در حین انجام تمرین‌ها مرور خواهند شد.

در این بخش برای راحتی کار مثال های ارایه را با کنسول انجام می دهیم (ConsoleApplication) . در قسمت های اول با کنسول آشنا شدید . دقت کنید که کد های داخل Main در آموزش هارو کپی و داخل Main برنامه خودتون کپی کنید .

جلسه 24 - آشنایی با آرایه ها

در قسمت قبل با عملگر های منطقی و بیتی آشنا شدیم . که این عملگر ها در موارد خاصی استفاده می شود و بستگی به نوع برنامه ای که می نویسید داره . اما در این بخش از آموزش یکی از مباحث مهم برنامه نویسی را خواهیم آموخت . مبحث آرایه ها یکی از پرکاربرد ترین ها در برنامه نویسی است . 

آرایه

آرایه مجموعه‌ ای از متغیرها با نوعی مشخص است که همگی با یک نام شناخته می‌شوند . در سی‌ شارپ آرایه‌ ها می‌توانند یک بعد یا بیشتر از یک بعد داشته باشند اما با این حال آرایه یک بعدی و دو بعدی رایج‌ ترین نوع آرایه ها هستند .

جلسه 23 - عملگر های منطقی و بیتی

سلام

در این جلسه قصد دارم عملگر های بیتی و منطقی رو براتون توضیح بدم .

 

عملگرهای منطقی (Logical Operators)

 

در عملگرهای منطقی ما با عملوندهایی از جنس بولین سروکار داریم که در نهایت نتیجه از جنس bool خواهد بود . عمل‌ گرهای منطقی شامل AND و OR و XOR و NOT هستند که به‌ ترتیب با علامت‌ های &  و | و ^ و ! مشخص می‌‌شوند.